Rodina popri štúdiu? Zásady dobrého zdravia dieťaťa ešte pred otehotnením

Jedzte vyvážene! Bez zmeny jedálneho lístka sa nezaobídete. Jedzte pravidelne každé 3 hodiny a dbajte na vyváženú stravu. Svoje menu obohaťte hlavne o: vitamíny – ovocie a zeleninu, bielkoviny – mäso, vajcia a mliečne výrobky, železo – červené mäso, jód – mlieko, esenciálne mastné kyseliny – orechy.

Nezabúdajte ani na kyselinu listovú – podporuje tvorbu červených krviniek a správnu funkciu nervov. Okrem toho znižuje riziko potratov aj niektorých vrodených chýb, ako je napríklad rázštep. Zvýšte jej príjem najneskôr 3 mesiace pred otehotnením – stačí si občas uvariť listovú zeleninu (špenát či šalát), jesť strukoviny a celozrnné výrobky.


Niektoré potraviny naopak obmedzte. Vyhnite sa napríklad morským rybám, ktoré obsahujú ortuť, jedlám z fast foodu alebo surovému mäsu.

Zvážte nákup už len kvalitných potravín. Ponuka je široká a mnoho potravín je so zárukou BIO, kvalitného spracovania, voľného chovu a ďalších pre zdravie odporúčaných požiadaviek na kvalitu potravín. Tu môžete ušetriť pri nákupe cez internet. Na stránkach https://www.kuponyzdarma.sk/ sú kupóny a zľavové kódy na extra zľavu k nákupu. Tisíce overených obchodov a množstvo exkluzívnych zliav. Všetky kupóny sú ihneď platné a úspora môže byť aj v desiatkach eur a to pri každom nákupe.


Hýbte sa a zmiernite životné tempo
Tehotenstvo dá zabrať vašej
fyzičke a preto si zlepšite kondíciu, kým ešte nemáte bruško a môžete cvičiť bez obmedzení. Začnite s jógou, pilatesom alebo plávaním. Postačí vám ale napríklad aj taká rýchla chôdza. Tá posilňujte hlavne svaly v oblasti panvového dna, stred tela a nohy.

Pre dobré zdravie je pravidelný a dostatočných pohyb základ. V domácich podmienkach môže byť stacionárny bicykel výborným riešením, ako cvičiť kardio celoročne bez ohľadu na počasie vonku. Na stránkach nákupnej poradne radia, ako vybrať rotoped a ktoré sú najlepšie rotopedy.

Vďaka cvičeniu budete navyše spokojnejší a zbavíte sa stresu. Práve ten totiž znižuje plodnosť oboch partnerov. Pamätajte si, že nič sa neje tak horúce, ako sa uvarí. Celkovo sa odporúča relaxovať a dopriať si dostatok spánku.


Zapojte aj partnera
Dodržiavanie pravidiel a zdravého životného štýlu pred otehotnením sa ale netýka iba vás – zapojte do príprav na tehotenstvo aj
budúceho otecka. Tak ako pitie alkoholu alebo nevyvážený jedálny lístok ovplyvňuje vašu plodnosť, má vplyv aj na tú jeho. Požiadajte muža, nech obmedzí pitie alkoholu aj fajčenie, chodí menej často do horúcej pary a vírivky a zahrie do jedálneho lístka vitamíny a látky, ako je zinok, vápnik a horčík.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *